Anasayfan Yap    Favorilerine Ekle    E-Posta    Tavsiye Et    İletişim 
Bugün : 11 Mayıs 2021   
 
 
CezaHukuku.Org
 

Ana sayfa

Haberler

Köşe Yazıları

Bağlantılar

Ziyaretçi Defteri

Forum

Dosyalar

Üyeler

İletişim
 

Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :8919806 Hatırla :

      [ CezaHukuku.OrgForum ] [ Kabahatler ] [ Vekile sokakta ihtiyaç giderme cezası ]
Yonetim
[Genel-Teknik Sorumlu]MSN : yok
Yaş : 46
Mesaj sayısı : 43
Giriş sayısı : 372
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Antakya Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, bir milletvekilini “Hatay’da gelişi güzel yerlere ihtiyaç giderme" suçunu işlediği gerekçesiyle 117 YTL idari para cezası verdi.

CHP'li milletvekiline ''Sokakta ihtiyaç giderme'' cezası Antakya Belediyesi, CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun’u “Hatay’da gelişi güzel yerlere ihtiyaç giderme" suçunu işlediği gerekçesiyle 117 YTL idari para cezasına çarptırıldı.

Türkiye’de bir ilk olan olay ve ardından verilen karara götüren süreç milletvekili seçimlerinden iki gün önce, 20 Temmuz günü gerçekleşti.

Antakya Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, Cumhuriyet caddesi’ndeki Cumhuriyet taksi durağı yanında yapılan kontrollerde CHP milletvekili Gökhan Durgun’nun "gelişi güzel bir yerde ihtiyaç giderdiğini" gördüler ve tutanak tuttular.

Tutanak daha sonra İl Encümen Heyeti’nin gündemine alındı. Heyet, Durgun’u Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine istinaden 117 YTL idari para cezası ödemeye mahkum etti. Kararı, Antakya da yaşayan Durgun’un annesine teslim edildiği öğrenildi. Durgun, idari para cezasını ödemezse, Belediye icra takibi ile tahsil yoluna gidecek.

-BELEDİYE: MİLLETVEKİLİ KABAHAT SUÇU İŞLEDİ-

Durgun’u idari para cezasına mahkum eden Encümen kararında şöyle denildi:

“Zabıta Müdürlüğünce 20 Temmuz 2007 tarihinde Cumhuriyet caddesi, Cumhuriyet Taksi Durağı Yanı Antakya adresinde yapılan kontrolde; 26 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesine istinaden Belediye Meclisi’nce onaylanarak yürürlüğe giren Tembihnameye hilafına gelişi güzel yerlere ihtiyaç giderme suçu sabit görülen Akevler Mahallesi 6. sokak No: 2 Antakya adresinde ikamet eden Gökhan Durgun hakkında Zabıta Müdürlüğünce tanzim edilen 20 Temmuz 2007 gün ve 01-147 sayılı Tespit ve Görgü Tutanağı ve 30 temmuz 2007 gün ve yazısı Başkanlıkça Encümene havale edilmekle tetkik edildi.

30.03.2007 tarih ve 26 Sayılı Kabahatler Kanununun ikinci kısım çeşitli kabahatler ile ilgili bülümündeki 32. maddesi 1. Bendinde “Yetkili Makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya sağlığın korunması amacıyla hukuka uygun olarak verilen emre aykırı haraket eden kişiye 100 YTL idari para cezası verilir. Bu cezaya emri veren makam tarafından karar verilir" hükmünü içerdiğinden; 93 Sayılı Belediye Kanunu’nun 15/b maddesi yetki çerçevesinde yönetmelik çıkartmak, Belediyenin yasaklar koymak ve uygulamak, kanunlarda belirtilen cezaları verme yetkisi bulunduğundan Belediyemiz Meclisi’nin 06.04.2007 gün ve 42 sayılı kararı ile bazı fiillerin suç sayılması kabul edildiğinden; buna göre 26 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesinin 1. bendi gereğince 2007 yılı Maliye Bakanlığınca yeniden değerlendirme oranındaki yüzde 7.8’lik artışta göz önünde bulundurularak Gökhan Durğun’a yürürlükte olan Tembihnamenin 3. maddesine muhalefetten dolayı 117 YTL idari para cezası verilmesine, gereği için karar suretinin Zabıta ve Gelir Müdürlüklerine gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi."Yonetim : 09.09.2007 17:47:22 Tarihinde bu mesajı düzenledi..
--------------------
Site Yönetimi
09.09.2007 17:46:47
     

Yonetim
[Genel-Teknik Sorumlu]MSN : yok
Yaş : 46
Mesaj sayısı : 43
Giriş sayısı : 372
Puanı : 0

MİLLETVEKİLİNE CEZA YAZILIR MI ?

CHP’li Durgun’a AKP’li Antakya Belediyesi tarafından kesilen ‘çiz cezası’na itiraz edebileceği ileri sürüldü. Kabahatler Kanunu’nda dokunulmazlık zırhı bulunan milletvekillerine kabahat suçu işlemesi halinde ceza yazılıp yazılmayacağı yönünde açıklık getirilmediği yalnızca kanunun 8’nci maddesinde temsilcilik görevi yapanlara da idari yaptırım uygulanabileceği belirtiliyor. Birçok yerde belediyelerin zabıta müdürlükleri böyle bir cezayı hiç uygulamadıklarını söylerken, adliyelerdeki Kabahatler Bürosu’nda çalışan bazı görevliler, idari para cezası olduğu için milletvekillerine de ceza yazılabileceğini söyledi. Hukukçular ise yargılamayı gerektirmeyen cezaların milletvekillerine de yazılabileceğini belirterek şöyle dedi: “Milletvekili, hakkında belediyece yazılmış bu cezaya sulh ceza mahkemesine giderek itirazda bulunabilir. Mahkeme, konunun yargıyı gerektirip gerektirmediği konusunda bir karar verir. Eğer, konu yargılamayı gerektiriyorsa milletvekili hakkında dokunulmazlığı nedeniyle yargılama süreci durdurulur. Eğer, yargılamayı gerektirmiyorsa milletvekili belediyece yazılan bu cezayı ödemekle yükümlüdür.”


--------------------
Site Yönetimi
10.09.2007 21:41:44
     
X

[1]
     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Kovid-19: Tükürmek veya Öksürmek Suretiy..
Yonetim
Hukuka Uygunluk Nedenini Bilmek Gerekir ..
Yonetim
Köprüden atlamada intihara yönlendirme s..
Yonetim
Turistin yuttuğu pırlanta yüzüğün çıkmas..
Yonetim
Yargılamanın Yenilenmesi - Yeni Delil..
Yonetim
Forumdaki 5 Kategoride 61 Forum var, Bu forumlara açılan 41 Konuya 11 Cevap yazıldı..
Kimler Bağlı Bağlı üye yok..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!

2007-2009 & 2016-2019 © Copyright CezaHukuku.Org
Website motorumuz © 2006 AspSitem tabanlıdır.
Bu sayfa: 0,08 saniyede yorumlandı.