Anasayfan Yap    Favorilerine Ekle    E-Posta    Tavsiye Et    İletişim 
Bugün : 12 Kasım 2019   
 
 
CezaHukuku.Org
 

Ana sayfa

Haberler

Köşe Yazıları

Bağlantılar

Ziyaretçi Defteri

Forum

Dosyalar

Üyeler

İletişim
 

Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :7799201 Hatırla :

      [ CezaHukuku.OrgForum ] [ Millete ve Devlete Karşı Suçlar ] [ Haber Verme Hakkı ve Suçu Bildirmeme Suçu ]
Yonetim
[Genel-Teknik Sorumlu]MSN : yok
Yaş : 44
Mesaj sayısı : 41
Giriş sayısı : 347
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Doğan Haber Ajansı muhabiri Emin Bal, geçen ay Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde düzenlenen operasyonda öldürülen 7 PKK’lının cenaze töreniyle ilgili haber yaptı.

Olayın 4 Ekim’de basında yer almasından sonra gazeteciden görüntüleri içeren kaseti alan  Beytüşşebap Cumhuriyet Savcılığı inceleme başlattı. Cenaze törenine katılan ve yasa dışı slogan atan birçok kişi hakkında dava açan Savcı Ahmet Biçer, olayı haber yapan Emin Bal hakkında da “şüpheli” sıfatı ile iddianame hazırlayarak kamu davası açtı.

İddianamede, gazeteci Bal’ın “işlenmekte olan bir suç olduğunu bildiği halde ilgili mercilere ihbar ve bildirimde bulunmadan haber yaptığı” belirtildi.

Beytüşşebap Sulh Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederek davayı açtı. Gazeteci Emin Bal hakkında 1 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (NTV)

Gazeteci ne yapsın?

PKK cenazesini izledi, 'Niye bize bildirmedin?' diye hakkında dava açıldı

İSMAİL SAYMAZ

İSTANBUL - Emin Bal, 4 Ekim'de muhabir olarak izlediği bir PKK'lının cenaze töreni sonrası çağrıldığı savcılıkta "Neden bize bize bu tür konuları söylemiyorsun" sorusuna, "Gazeteciyim, yapamam" dediği andan beri 'sanık' sıfatını taşıyor. Suçu, cenazede atılan PKK ve Abdullah Öcalan yanlısı sloganları ihbar etmemek... Hakkında, bu suçu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 278. maddesi gereğince bir yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşmasına bugün çıkıyor.
Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde, iki ateş arasında gazetecilik yapıyor, yapmaya çalışıyor. Daha 23 yaşında. Birkaç yıl kadar öncesine kadar 'Şırnak Haber' gazetesine, kendi olanaklarıyla aldığı motosikletiyle haber yetiştirirken, şimdi muhabiri olduğu Doğan Haber Ajansı (DHA) için çalışıyor. Bürosu, bugüne dek altı kez aranıp kasetler alınmış. Bal'a açılan davanın nedeni 4 Ekim'de yaşanan olaylara dayanıyor. Bal başına gelenleri şöyle anlatıyor: "Öldürülen bir PKK'lı ilçede gömülecekti. Haberi izlemek için cenaze törenine gittim. Törende topluluk, PKK ve Öcalan yanlısı sloganlar atıyordu. Büroma döndüm, haberi yazdım."
Bal'ın o gün telefonu çaldı, Emniyet'ten aranıyordu. Polis, törene ait kasetleri istiyordu. "Veremem, görüntüleri sadece ajansıma geçerim" dedi. Telefon kapandı. Polis ertesi gün arama kararı getirerek kasetleri aldı. Bal da savcılığın yolunu tuttu, arama kararının fotokopisini isteyecekti. Soruşturmayı yürüten Savcı Ahmet Dinçer, Bal'ı sorguya çekti: "Savcı, 'İşim var seninle' dedi. 'Neden bunu (töreni) bize söylemedin. Bu tür olayları bize söyleyeceksin, kamu görevi yapıyorsun' dedi. Sonra TCK'nın maddesini okudu. Kabul etmedim. 'O zaman yasaları uygularım' dedi."
Savcı Dinçer, 'yasaları' uygulayıp, 'işlenmekte olan ve suç olduğunu bildiği bir olayı yetkili mercilere bildirmeksizin haber yaptığı' kanaatine vardığı Bal hakkında, 'suçu bildirmeme'yi düzenleyen TCK'nın 278. maddesinden dava açtı.

'Psikolojim bozuldu'
Bal, Beytüşşebap Sulh Ceza Mahkemesi'nde bugün ilk duruşmasına çıkıyor. Adaletin bu denli 'çabuk' işlemiş olmasına şaşırmış. Bir yıl önce kendisini karakolda döven ve altı gün rapor almasına neden olan polis hakkındaki suç duyurusunun işleme bile konulmadığını hatırlatıyor. Bal şöyle konuşuyor: "Burada adalet yok. Ajanlık teklif ediliyor. 'Ya bize çalışacaksın ya da her gün böyle yapacağız' deniyor. Keyfi bir uygulama ve psikolojik baskı var. Büroma altı kez baskın yapıldı. Çok zor koşullarda çalışıyoruz. Hiçbir şey anlamıyorum. Adalet farklı işliyor. Bana mı böyle oluyor, yoksa başkalarına da mı? Psikolojim bozuldu."

'Görevini yapmış, suç değil'
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç Dr. Adem Sözüer TCK'nın 278. maddesinin tüm vatandaşlara işlenen suçu bildirme yükümlülüğü verdiğini, suç bildirilmediği takdirde TCK'da bir yıla kadar hapis cezası öngörülmüş olduğunu söyledi. Benzer maddenin diğer ülkelerin ceza kanunlarında da bulunduğunu belirten Sözüer, kişiye hakkını kullandığı için ceza verilemeyeceğini öngören TCK'nın 26. maddesini de anımsattı. Sözüer, bu yüzden maddenin gazeteciye işletilemeyeceğini vurguladı: "Anayasa'da da 'haber verme hakkı' öngörülmüş. Bu da gazetecinin temel hakkıdır. Bu hak kullanılarak haber yapılmışsa suç oluşturmaz. Çünkü gazeteci haber verme hakkı çerçevesinde hareket ediyor. Bundan dolayı cezai sorumluluk doğmaz."
Basın örgütleri de dava gerekçesine itiraz ediyor. Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, Sözüer gibi, TCK'nın 26. maddesini işaret ederek, uygulamanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi, gazetecilerin resmi makamlara şikâyette bulunmak gibi bir görevinin olmadığını belirterek "Haberler üzerine savcılar soruşturma açarlar. Bunu kanıt olarak kullanırlar. Gazeteciye 'Sen bunu niye bildirmedin' denmez" dedi.
Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Ahmet Abakay, gazetecilere uygulanan baskıya dikkat çekti: "Özellikle Güneydoğu'da hukuken olmasa da fiilen olağanüstü hal uygulaması geçerli oluyor." (Radikal)

DHA muhabiri Emin Bal ilk duruşmaya çıktı

Ümit KOZAN- Turan GÜLTEKİN/BEYTÜŞŞEBAP (Şırnak), (DHA)

DOĞAN Haber Ajansı Beytüşşebap Muhabiri Emin Bal'ın, ‘çatışmada ölen teröristin cenazesinde PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan atıldığını güvenlik birimlerine ve savcılığa bildirmeden haber yaptığı’ iddiasıyla yargılanmasına başlandı.
      Beytüşşebap Cumhuriyet Savcısı Ahmet Biçer tarafından Beytüşşebap Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılan ve Türk basınında bir ilk olan davanın sanığı olarak bugün hakim karşısına çıkan gazeteci Emin Bal, ifade verdi.
      Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hande Dağdelen Özmen'in kimlik tespitinden sonra ifade veren Emin Bal, gazetecinin görevinin haber yapmak olduğunu kaydetti, “Ben gazetecilik mesleğinin gereklerini yerine getirdim, bir suç işlediğimi düşünmüyorum'' dedi.
      Gazeteci Emin Bal, daha sonra mahkemeye yazılı sunduğu 1.5 sayfalık ifadesinde, yargılandığı TCK'nın 278/1 maddesinin gerekçesinde ‘henüz icrası devam eden bir suçun varlığının gerekliliği’ arandığını, oysa davaya konu olayda slogan atılmasının ‘anlık bir olay’ olduğunu bu nedenle ‘ihbar yükümlülüğüne girmediğini’ belirtti.
      Beytüşşebap Sulh Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık 5 dakika süren durumadan sonra hakim Hande Dağdelen Özmen, Emin Bal’la ilgili Beytüşşebap Emniyet Amirliği’ne yazılan yazının yanıtının beklenmesi için duruşmayı 17 Ocak 2008 tarihine erteledi. (Milliyet)Yonetim : 22.11.2007 15:54:33 Tarihinde bu mesajı düzenledi..
--------------------
Site Yönetimi
22.11.2007 15:53:09
     

     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Hukuka Uygunluk Nedenini Bilmek Gerekir ..
Yonetim
Köprüden atlamada intihara yönlendirme s..
Yonetim
Turistin yuttuğu pırlanta yüzüğün çıkmas..
Yonetim
Yargılamanın Yenilenmesi - Yeni Delil..
Yonetim
Kanser hastası oğlunu öldüren babaya 15 ..
Yonetim
Forumdaki 5 Kategoride 61 Forum var, Bu forumlara açılan 40 Konuya 10 Cevap yazıldı..
Kimler Bağlı Bağlı üye yok..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!

2007-2009 & 2016-2019 © Copyright CezaHukuku.Org
Website motorumuz © 2006 AspSitem tabanlıdır.
Bu sayfa: 0,06 saniyede yorumlandı.