Anasayfan Yap    Favorilerine Ekle    E-Posta    Tavsiye Et    İletişim 
Bugün : 10 Ağustos 2020   
 
 
CezaHukuku.Org
 

Ana sayfa

Haberler

Köşe Yazıları

Bağlantılar

Ziyaretçi Defteri

Forum

Dosyalar

Üyeler

İletişim
 

Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :2988410 Hatırla :

      [ CezaHukuku.OrgForum ] [ Yan Ceza Kanunları ] [ Yargıtay, Demirelin Dosyasını Zamanaşımından Sonra Buldu ]
Yonetim
[Genel-Teknik Sorumlu]MSN : yok
Yaş : 45
Mesaj sayısı : 43
Giriş sayısı : 368
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Yargıtay, Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel hakkında Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce verilen mahkumiyet kararının bulunduğu dosyayı buldu.

Temyiz incelemesi için Yargıtay'a gönderilen dosya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda kaybolmuştu. Demirel'in mahkum olduğu dava dosyasının zamanaşımı süresi dolduktan sonra ortaya çıkması dikkat çekti. Demirel'in bir yıl hapis ve 1 milyon 520 bin lira para cezasına çarptırıldığı dosya, aradan iki yıl geçtikten sonra kapatılan Yurtbank'ın sahibi Ali Balkaner'in 23 klasörlük dava dosyalarının içinden çıktı. Demirel'in zamanaşımı nedeniyle kurtulduğu dava dosyasının, Balkaner'in dava dosyalarının bulunduğu çuvala nasıl girdiği ise tespit edilemedi.

Demirel'in mahkum olduğu dava dosyası, Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi'nin temyiz incelemesinden sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Kayıp dosyada Murat Demirel hakkında verilen ve mahkemece ertelenen bir yıl hapis, bir milyon 520 bin liralık para cezası ise zamanaşımına uğradı. Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel hakkında Şişli 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamada, Egebank'ın Demirel'e devir işlemi sırasında, banka kayıtlarının BDDK'ya eksik intikal ettirildiği gerekçesiyle dava açıldı. Yapılan yargılamada Demirel ve Mehmet Sami Erdem, birer yıl hapis ve bir milyon 520 bin lira para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, her iki sanığın cezasını da erteledi. Karara yapılan itiraz üzerine Yargıtay kararı önce onadı; ancak zamanaşımı dolduğu gerekçesiyle ortadan kaldırılmasına karar verdi ve dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Bu süreçte sanık avukatları karara itiraz etti. İtiraz üzerine Yargıtay Başsavcılığı incelemek istediği dosyayı bulamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatan Başsavcılık, avukatların itirazını bir üst yazıyla Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gönderdi ve dosyanın tüm aramalara rağmen bulunamadığını, davada zamanaşımının dolduğunu bildirerek, davanın ortadan kaldırılmasını talep etti. Talep, genel kurulda kabul edildi. Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi'nin temyiz incelemesinden sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği dosyanın nasıl kaybolduğu anlaşılamamış, görevliler basit idari cezalar almışlardı. Davanın zamanaşımı süresi dolduğu için dosyaların bulunmuş olması davanın yeniden açılmasını da engellemiş oldu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=640488 / AnkaYonetim : 21.01.2008 11:04:33 Tarihinde bu mesajı düzenledi..
--------------------
Site Yönetimi
21.01.2008 11:03:41
     

     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Kovid-19: Tükürmek veya Öksürmek Suretiy..
Yonetim
Hukuka Uygunluk Nedenini Bilmek Gerekir ..
Yonetim
Köprüden atlamada intihara yönlendirme s..
Yonetim
Turistin yuttuğu pırlanta yüzüğün çıkmas..
Yonetim
Yargılamanın Yenilenmesi - Yeni Delil..
Yonetim
Forumdaki 5 Kategoride 61 Forum var, Bu forumlara açılan 41 Konuya 11 Cevap yazıldı..
Kimler Bağlı Bağlı üye yok..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!

2007-2009 & 2016-2019 © Copyright CezaHukuku.Org
Website motorumuz © 2006 AspSitem tabanlıdır.
Bu sayfa: 0,08 saniyede yorumlandı.