Anasayfan Yap    Favorilerine Ekle    E-Posta    Tavsiye Et    İletişim 
Bugün : 18 Ekim 2021   
 
 
CezaHukuku.Org
 

Ana sayfa

Haberler

Köşe Yazıları

Bağlantılar

Ziyaretçi Defteri

Forum

Dosyalar

Üyeler

İletişim
 

Kullanıcı Adı : Şifre : Güvenlik :5064826 Hatırla :

      [ CezaHukuku.OrgForum ] [ Kişilere Karşı Suçlar ] [ Çocukları İçin Kaşar Çalan Anneye Ceza Verilmedi ]
Yonetim
[Genel-Teknik Sorumlu]MSN : yok
Yaş : 46
Mesaj sayısı : 43
Giriş sayısı : 380
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

ANTALYA'da 4 çocuğuna götürmek üzere marketten bir paket kaşar peyniri ile çikolata çalan, daha sonra pişman olup reyona bırakırken yakalanan 42 yaşındaki Tülay Oğuz ile ona yardım eden 43 yaşındaki Mustafa Demir tutuklandı. Hakkında 3 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada hakim önüne çıkan Tülay Oğuz, “Bir an şeytana uydum ve çok pişmanım” derken mahkeme, çalınmaya teşebbüs edilenin gıda maddesinin ihtiyaç kadar olduğunu göz önüne alarak iki sanığı beraat ettirdi.

Antalya'nın gecekondu semtlerinden Sütçüler'de oturan ve 12 yıl önce eşinden ayrılan Tülay Oğuz ile boşandığı eşinin yeğeni olan Mustafa Demir, geçen 25 Ağustos günü mahalledeki alışveriş merkezine gitti. Çocuklarına bakabilmek için evlere temizliğe giden Tülay Oğuz ile yanındaki Demir, bir süre alışveriş yapmadan dolaştı. Mustafa Demir, güvenlik kemarasının önünü kapatırken, Tülay Oğuz'a bir paket kaşar peyniri ile çikolata verdi. Kadın da bunları eteğin lastiğinin içine sıkıştırdı. Güvenlik kameralarını izleyen görevliler gelirken Tülay Oğuz, çalmaktan vazgeçtiği peynir ve çikolatayı marketin reyonuna bırakırken yakalandı. Şikayet üzerine alışveriş merkezine çağrılan polisler tarafından gözaltına alınan Tülay Oğuz ile Mustafa Demir, sevk edildikleri mahkemece tutuklandı.

“ŞEYTANA UYDUM”

Antalya 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada bayram öncesi ilk duruşmayada hakim önüne çıkan Tülay Oğuz, pişman olduğunu söyledi. Biri ilköğretim, diğeri liseye giden 4 çocuğuna komşularının yardımıyla bakabildiğini belirten Tülay Oğuz, “12 yıldır eşimden ayrı yaşıyorum. 4 çocuğuma bakıyordum. En son evli olan kızım da boşanıp yanıma geldi. Geçim zorluğu çekmeye başladım. Görümcemin oğlu olan Mustafa Demir bana yardım amaçlı bir şeyler almak istedi. Bu nedenle markete gittik. Ben bir an şeytana uyup, bir paket kaşar ile çikolata alıp eteğimin altına koydum. Ancak, çocuklarım gözümün önüne gelince tekrar reyona bıraktım. Beni bırakırken gördüler. Bir an şeytana uydum. Beni affedin” diye konuştu.

“HABERİM YOKTU”

Yengesi Tülay Oğuz marketten hırsızlık yaparken yardımcı olmakla suçlanan Mustafa Demir de suçlamayı reddetti. Demir, kendisini şöyle savundu:
“Yengemin maddi durumu iyi olmaması nedeniyle iş çıkışında markete gittik. Onların ekonomik durumu çok kötü. Ben onun eksikleri için alışveriş yaparken o da eteğinin içinde ihtiyacı olan bazı malzemeleri koymuş. Sonradan vicdani sorumluluk duyarak bunları geri bırakmış. Bir anda kapılar kapatıldı ve bana hırsızlık yaptığım söylendi. Ben durumu oradaki görevlilere anlattım. Benim Tülay Oğuz'un aldıklarından haberim yoktu.”

ŞİKAYETÇİ OLMADI

Alışveriş merkezinin sorumlu müdürü İzzet Hilmi Akay ise Tülay Oğuz'un daha önce de mağazalarından hırsızlık yaptığını öne sürdü. Akay, şunları söyledi:
“Her iki sanık mağazaya geldi. Bu tarihten önce de hırsızlık yaptıklarını güvenlik kamerasından tespit etmiş ancak şikayetçi olmamıştık. Şüphelilere dikkatle bakmaya başladım. Bu sırada Tülay Oğuz'un eteğinin kabarık olduğunu fark ettik. Ona doğru ilerlemeye başladığımızda kasadan ayrılarak reyonların arka tarafına gitti ve çaldığı eşyaları boşaltmaya başladı. Yakaladık ve polis çağırdık. Suçlamayı kabul etmedi. Bunun üzerine güvenlik kamerasını izlettik ve her ikisinin birlikte hareket ettiğini, Mustafa Demir'in peynir ve çikolatayı verdiği, Tülay Oğuz'un ise eteğinin altına sakladığı görülüyordu. Ancak şu anda zararımız olmadığı için şikayetçi değiliz.”

“İHTİYACI KADAR”

Mahkeme heyeti, sanıkların suça teşebbüs ettiğini, çalınanların değeri yüksek olmayan gıda maddesi olduğunu ve daha çoğunu çalma imkanı varken ihtiyacı kadar çaldıklarının anlaşıldığını belirterek, sanıkların beraatine karar verdi. Mahkeme, iki sanığa TCK'nın 145/1 maddesi gereğince ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.
Sanıklar için Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince Antalya Barosu'ndan görevlendirilen avukat Erkan Yücel Dönmez, “Müvekkilim oldukça zor durumda olmasına rağmen yalan söylememiş, doğrudan itiraf etmiştir. ‘Pişman oldum' demiştir. Hukuka saygısını göstermiştir. Yıllar önce baklava çalan çocuklara verilen cezaları hatırlayınca verilen kararın ne kadar doğru olduğunu anlayabiliyoruz” dedi.

Kaynak: MilliyetYonetim : 03.10.2008 11:18:35 Tarihinde bu mesajı düzenledi..
--------------------
Site Yönetimi
03.10.2008 11:14:57
     

Yonetim
[Genel-Teknik Sorumlu]MSN : yok
Yaş : 46
Mesaj sayısı : 43
Giriş sayısı : 380
Puanı : 0

TÜRK CEZA KANUNU

MALIN DEĞERİNİN AZ OLMASI

Madde 145 - (1) (Değişik fıkra: 29/06/2005-5377 S.K./16.mad) Hırsızlık suçunun konusunu oluşturan malın değerinin azlığı nedeniyle, verilecek cezada indirim yapılabileceği gibi, suçun işleniş şekli ve özellikleri de göz önünde bulundurularak, ceza vermekten de vazgeçilebilir.Yonetim : 03.10.2008 11:17:57 Tarihinde bu mesajı düzenledi..
--------------------
Site Yönetimi
03.10.2008 11:17:15
     
X

Bufon
[Yeni Üye]MSN : Yazmamiş
Yaş : 30
Mesaj sayısı : 1
Giriş sayısı : 5
Puanı : 0

Yukardaki olayda mahkeme yapılan eylemi "Hıırsızlık suçuna teşebbüs "olarak değerlendirmiş.

TCK 141.madde de hırsızlık suçunun tamamlanması için "malın bulunduğu yerden alınmasını "öngörmüştür.Olayda fail çaldığı malları henüz marketten çıkmadan bulunduğu yere tekrar koymuş.Acaba olayda  hırsızlık suçunun icra hareketlerinin tamamlandığı dolayısıyla tamamlanmış hırsızlık suçu üzerinden(Failin sonraki hareketlerini de etkin pişmanlı çerçevesinde bakmak gerekir. )  mi  değerlendirme yapılmalıydı yoksa mahkemenin dediği gibi olay teşebbüs aşamasında mı kalmıştır?Yani somut olayda malın bulunduğu yer neresidir.?

Ek Soru:Fail reyondan bir çikolata alıp yeseydi ne olurdu?

 


--------------------
..
21.12.2008 04:05:55
     
X

[1]
     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Kovid-19: Tükürmek veya Öksürmek Suretiy..
Yonetim
Hukuka Uygunluk Nedenini Bilmek Gerekir ..
Yonetim
Köprüden atlamada intihara yönlendirme s..
Yonetim
Turistin yuttuğu pırlanta yüzüğün çıkmas..
Yonetim
Yargılamanın Yenilenmesi - Yeni Delil..
Yonetim
Forumdaki 5 Kategoride 61 Forum var, Bu forumlara açılan 41 Konuya 11 Cevap yazıldı..
Kimler Bağlı Bağlı üye yok..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!

2007-2009 & 2016-2019 © Copyright CezaHukuku.Org
Website motorumuz © 2006 AspSitem tabanlıdır.
Bu sayfa: 0,06 saniyede yorumlandı.