• Sal. Tem 23rd, 2024

CezaHukuku.Org

Ceza Hukukunun İnternet Adresi

Prof. Dr. Ayhan ÖNDER Hoca Vefat Etti

Byadmin

Mar 29, 2022

Türk ceza hukukunun duayen isimlerinden Prof. Dr. Ayhan ÖNDER, geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti. Cenazesi 14 Ağustos 2019’da İstanbul’da bulunan Şakirin Camii’nde, ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası Hekimbaşı Mezarlığı’na defnedildi. Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Anabilim Dalı’nda görev yapan Prof. ÖNDER, emeklilik sonrası bir süre Muğla’da hayatını sürdürdü. Muğla’da yaptırdığı okulun internet sitesindeki özgeçmişinde şu bilgiler yer alıyor:

 “Prof. Dr. Ayhan ÖNDER, 10 Mart 1928 yılında Zonguldak’ta dünyaya geldi. Babası Ahmet ÖNDER 1899 yılında Trabzon ilinin Maçka ilçesinde doğdu.

Hukuk Fakültesinden mezun olan Prof. Dr. Ayhan ÖNDER, avukatlık stajını yaptıktan sonra babası Ahmet ÖNDER tarafından hukuk doktorası yapması için Almanya’ya gönderildi. Prof. Dr. Ayhan ÖNDER Almanya’da doktora eğitimini tamamlayıp hukuk doktoru unvanını aldıktan sonra 1956 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine asistan olarak girmiş; 1960 yılında Doçent, 1966 yılında ise profesör olmuştur. Prof. Dr. Ayhan ÖNDER İstanbul Üniversitesinde 40 yıllık süre içinde Kamu Hukuku Bölüm Başkanlığı, Ceza ve Ceza Usul Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı, Ceza Hukuku ve Kriminoloji Enstitüsü Müdürlüğü görevini de yürüttü.

Muğla Üniversitesinin yeni açıldığı dönemde bu üniversitede görev alan Prof. Dr. Ayhan ÖNDER, rektör yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve Üniversite Hukuk danışmanlığı görevinde de bulundu.

Eğitime gönül vermiş bir baba olan Ahmet ÖNDER maddi imkânsızlıklara rağmen aynı süre içinde diğer iki oğlundan birisi Tıp mesleği ihtisas yapmak, diğeri üniversite eğitimi almak için Almanya’ya göndermiş ve evlatlarının başarısının mutluluğuna ermiştir.

Prof. Dr. Ayhan ÖNDER bütün ömrü boyunca ülkemize bir okul yaptırmayı düşünmüştür. Bu düşünce ve hayalini Kumluova Prof. Dr. Ayhan ÖNDER  İlkokulu ve Prof. Dr. Ayhan ÖNDER Çok Programlı Lisesi’ni yaptırarak gerçekleştirmiştir. Bu durumdan sonsuz bir mutluluk duymakta, bu okulların, ülkemiz eğitim hayatına faydalı olmasını dilemektir.”

http://ayhanondercpal.meb.k12.tr/meb_iys_dosyalar/48/05/749156/icerikler/prof-dr-ayhan-onder_3591866.html

Ceza hukuku alanında çok sayıda eser vermiş olan Prof. Ayhan ÖNDER’in, Ceza Hukuku Genel Hükümler (3 cilt ve ders kitabı olarak Ceza Hukuku Dersleri), Türk Ceza Hukuku Özel Hükümler ile Şahıslara ve Mala Karşı Cürümler ve Bilişim Alanında Suçlar adlı kitapları, halen sıklıkla yararlanılan ve Alman ceza hukuku doktrinini kapsamlı olarak ilk defa yansıtan temel eserler arasındadır.

By admin